Ametyst
Ametyst je barevná odrůda křemene. Nejčastěji je fialově zbarvený, někdy barva přechází do purpurové. Nejvíce ceněná barva ametystu je sytě fialová s nádechem růžové. Takové ametysty se nacházely na Sibiři, označení Sibiřský ametyst se používá pro kvalitu barvy. Dnes se takové ametysty nachází hlavně v Africe (Rwanda, Zambie).
Zbarvení ametystu způsobují chemické příměsi (např. železo). Zahřátím barva ametystu bledne, zahřátím na teplotu 470 - 560 °C se fialová barva mění na hnědožlutou až hnědooranžovou (velké množství citrínů na trhu jsou vypalované ametysty). Zahřátí nad 650 °C způsobuje, že se ametyst nevratně promění v mléčně bílý křemen.
Zbarvení ametystu způsobují chemické příměsi (např. železo). Zahřátím barva ametystu bledne, zahřátím na teplotu 470 - 560 °C se fialová barva mění na hnědožlutou až hnědooranžovou (velké množství citrínů na trhu jsou vypalované ametysty). Zahřátí nad 650 °C způsobuje, že se ametyst nevratně promění v mléčně bílý křemen.
Kameny přecházeící od fialové do žluté, příp. purpurové až oranžové se nazývají ametríny.
Název ametystu pochází z řečtiny: a methistos, tj. ne opilý. Toto označení má svou logiku, protože v dávnověkém léčitelství byl používán mimo jiné jako lék proti opilosti, a toto využití se v léčitelství zachovalo až po dnešní dobu.
Ametyst byl znám již ve starověku, používaly ho dnes již dávno zaniklé civilizace – Babylon, Egypt, stará Čína… Hojně byl využíván ve středověku, kdy se jím zdobily oltáře, monstrance, obrazy, mešní roucha, poháry, sakrální stavby a v neposlední řadě zdobí korunovační klenoty v mnoha zemích, např. korunovační žezla (anglických králů, carevny Kateřiny Veliké) a panovnické koruny. Známým klenotem je papežský ametystový prsten.
Významná naleziště ametystu byla na Urale, Sibiři, v Afghánistánu, Indii, Barmě, Japonsku, Číně, Srí Lance, Madagaskaru, Montaně, Arizoně a jihozápadní Africe. Obrovské ametysty byly nalezeny především v Brazílii, zejména ametystová geoda o rozměrech 10x5x3 m a hmotnosti 35 tun, objevená r. 1900. Dnes se ametysty těží také v Austrálii, Mosambiku, Zimbabwe a Zairu. V Evropě byla významná naleziště v Německu (Oberstein, Schlotwitz), Rakousku (Salzburg) a v Polsku (severní strana Krkonoš).
Na našem území se ametysty nacházely v Podkrkonoší (Kozákov, Doubravice, St. Paka, Frýdštejn), dále u Hostákova, Běchovic, Ciboušova, Horní Halže a u Velkého Meziříčí. Ametysty z Ciboušova (okolí Kadaně) je zdobena Svatováclavská kaple v chrámu Sv. Víta v Praze, kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně.
Ametyst v esoterice má, jak již výše uvedeno, dlouhou tradici. Je to kámen mocného účinku, v jehož fialové barvě se snoubí ohnivá vitální síla se stálostí a klidem síly duchovní. Má velkou ochrannou sílu a vysoké duchovní vibrace. Jeho léčivý potenciál je veliký; je to vlastně univerzální lék s mohutnou očistnou mocí. Jeho použití je prakticky všestranné: zahání nespavost a noční můry, které nahrazuje klidným spánkem a příjemnými sny. Je kamenem klidu, zahání stres, strach, pocit viny a jiné negativní emoce. Naopak posiluje emoce pozitivní, nezištnou lásku, přátelství, věrnost. Zbystřuje mysl, otevírá ji novým pohledům, napomáhá soustředění a zvyšuje intuici. Váhavým dodává rozhodnost. Čistí a harmonizuje krční čakru a třetí oko, podporuje meridián žlučníku. Zejména výrazné účinky má na oběhový a lymfatický systém.
[1] Geoda je dutina po plynech ve vulkanických horninách vyplněná krystaly